Menkynová Janka

Menkynová Janka

Remeselná skupina
Aktivity výrobcu
navrhovanie dekoratívnych a úžitkových predmetov
Materiál
drevo, hlina, kov, koža, ostatné prírodné materiály, papier, prírodné pletivá, rohovina a kosť, škrupina, textil, vlna
Pôsobisko
Bratislava, Bratislavský kraj
Viac o výrobcovi

Janka Menkynová pôsobila v Ústredí ľudovej umeleckej výroby v Bratislave ako výtvarníčka, manažérka, kurátorka a realizátorka výstav 42 rokov. Počas dlhoročnej činnosti prenikla do širokej škály materiálových skupín a množstvom autorských prototypov kolekcií úžitkových artefaktov ľudového umenia prispela k rozvoju dizajnérskej tvorby v ÚĽUV-e. Umelecká tvorba Janky Menkynovej počas pôsobenia na pôde ÚĽUV-u nebola zameraná na návrhy solitérov, ale smerovala k dizajnu malých sérií, s dôrazom na prezentovanie úžitkovosti ľudovo-umeleckých predmetov. Široké spektrum jej autorských návrhov, ktoré boli odrazom kreativity a citového vnímania okolitého sveta, odrážalo hlavný zámer autorky nájsť vo svojej tvorbe čo najčistejší tvar úžitkového predmetu, ktorý by zodpovedal potrebám a vkusu moderného človeka, rešpektujúc pritom tradičný materiál a technológiu.

V rokoch 1961–1965 študovala na oddelení textilu na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Po ukončení štúdia dva roky pracovala ako návrhárka vo výrobnom družstve Vzor vo Zvolene. V Ústredí ľudovej umeleckej výroby pôsobila od roku 1967, najskôr na pozícii výrobnej výtvarníčky, od roku 1977 ako samostatná vývojová výtvarníčka a od roku 1993 do roku 2009 ako hlavná výtvarníčka ÚĽUV-u.
Počas svojho pôsobenia vytvorila množstvo návrhov artefaktov úžitkového umenia zo širokej palety prírodných materiálov dreva, prútia, kukuričného šúpolia, slamy, lubov, drôtu, kovu, perlete, rohoviny, parožia, kosti, kože, textilu, keramiky, vaječnej škrupiny, cesta a prispela k rozvoju dizajnérskej tvorby na pôde ÚĽUV-u.
skrát. text: Dana Kľučárová

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV