Michalicová Marie

Michalicová Marie
Nepamätá si, že by sa v časoch jej detstva v jej rodnej obci Záhorovice neďaleko Luhačovíc na Morave nosil tradičný odev. V okolitých obciach si ho ženy zdobili prevažne výšivkou, a preto sa s paličkovanou čipkou, ktorej sa dnes intenzívne venuje, bližšie zoznámila až po presťahovaní na Slovensko, do Brezovej pod Bradlom. Nikdy nezabudne, ako videla prvý raz pliesť brezovskú čipkárku Hedvigu Kátlovskú, oblečenú v miestnom sviatočnom tradičnom odeve. Očarená jeho krásou i krásou paličkovanej čipky si zaumienila, že sa túto tradičnú textilnú techniku naučí.
Už ako dôchodkyňa začala navštevovať Klub pletenej čipky v Brezovej pod Bradlom a osvojovať si jednotlivé technické prvky. Mala na to dobré predpoklady – odmalička ju bavili ručné práce, ovládala ich a snažila sa robiť najlepšie, ako vedela. Ako sama vraví: „Keď sa pri paličkovaní pomýlim, musím to vypárať, aby to bolo dokonalé.“ Okrem tylovej paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny, nazývanej miestnymi pletená cipka, ktorá je pre brezovský klub nosnou, rada pletie aj vzory typické pre Španiu Dolinu a vyskúšala si aj liptovskú a piešťanskú paličkovanú čipku.
Vzory tradičných tylových čipiek si sama prekresľuje na papiere, ktoré jej následne slúžia ako predloha na paličkovanie. Samostatne navrhuje napr. prikrývky, či doplnky k odevom (náušnice, náramky) i do interiéru (obrazy, vianočné gule a ozdoby, veľkonočné vajíčka, srdiečka napnuté v ráme), na ktoré aplikuje regionálnu paličkovanú čipku. Paličky na pletenie si zadovážila v klube, valec si vyrobila originálnym spôsobom z trubice z hrubého papiera vypchatej kusmi látky sama.
Na podujatia, na ktorých prezentuje svoju zručnosť, si rada oblieka modro-biely brezovský tradičný odev. Keďže v meste žije už takmer polstoročie, pokladá ho už za svoj. A o paličkovaní, ktoré ju úplne pohltilo, hovorí: „Človek musí mať na to pevné nervy a chcieť to. Je to veľa roboty, no výsledok je krásny.“ Teší ju, že pokračovateľov našla aj vo svojej rodine – základom čipkárstva naučila vnučku i vnuka.
V súčasnosti je vedúcou Klubu pletenej cipky v Brezovej pod Bradlom a aj vďaka jej vkladu je budúcnosť tejto výnimočnej čipky svetlá. Nadviazala na pionierske kroky Anny Potúčkovej, ktorá v 90. rokoch pletenú cipku vzkriesila zo zabudnutia, a spoločne s ďalšími ženami z oblasti Myjavskej pahorkatiny je jej dôstojnou pokračovateľkou.
Roku 2019 jej bol udelený titul majsterky ľudovej umeleckej výroby za výrobu v odbore paličkovanej čipky.