Pitoňák Matej

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 1914

Pitoňák Matej

Aktívny od 1914
Remeselná skupina
výroba strunových nástrojov, výroba valašiek, fokošov, palíc
Aktivity výrobcu
valaškárstvo, husliarstvo
Materiál
drevo, kov
Pôsobisko
Ždiar (okres Poprad), Prešovský kraj
Viac o výrobcovi

Bol všestranne zameraný ľudový umelec a výborne poznal svoj kraj pod Belanskými Tatrami. Svieži muzikant, plný optimizmu a humoru, medzi svojimi nazývaný prosto Maćek, vystupoval so svojou „bandou“ na mnohých folkloristických podujatiach doma i vo svete. „Zlobcoki“, tradičné ždiarske husle z jedného kusa javora a s vrchnou doskou z jedle, ovládal nielen ako hráč, ale aj ako majster výrobca. Takisto rád zhotovoval i rozozvučiaval drumble a nemenej známe boli jeho rezbárske výrobky, predovšetkým ždiarske valašky zdobené vybíjaním a opaľovaním. Veľmi citlivo vnímal a pozoroval okolitú prírodu, čo sa prejavovalo najmä pri nachádzaní materiálu vhodného na jeho hudobné nástroje a rezbárske práce. Tento cit pretavil nielen do svojich výrobkov, ale aj do krásneho spevu goralských piesní či tanca. Takisto bol mimoriadne dobrý rozprávač rozprávok, povestí, príhod zo života i humorných príbehov.
Dlhé roky spolupracoval s ÚĽUV-om, roku 1968 získal osvedčenie o priznaní kvalifikácie majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví dreva a kovu. Pre svoju inteligenciu a znalosť tradičného spôsobu života bol obľúbený medzi výskumníkmi, na ktorých si vždy vedel nájsť čas. Zomrel koncom roku 1970 vo veku 68 rokov.
(Zdroj: Sulitka, A.: Za ľudovým umelcom Matejom Pitoňákom zo Ždiaru. In: Slovenský národopis. 19, 1971, č. 3, s. 504.)

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV