Šimková Eva

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 1984

Šimková Eva

Aktívny od 1984
Remeselná skupina
výroba kraslíc
Aktivity výrobcu
výroba kraslíc
Materiál
škrupina
Pôsobisko
Prievidza, Trenčiansky kraj
Viac o výrobcovi

Narodila sa v Rumburku v Českej republike slovenským rodičom, ktorí tam odišli za prácou. Vychovaná však bola už na Slovensku. Základnú školu ukončila v Oslanoch a po neúspešných prijímacích skúškach na spev na Konzervatórium v Bratislave sa rozhodla pre štúdium učiteľstva pre materské školy. Učeniu v materských školách ostala verná po celý produktívny život a tu sa vďaka mladej kolegyni Kataríne Lamprechtovej stretla aj so zdobením kraslíc.
Zaujalo to aj malých škôlkarov, a tak vždy pred Veľkou nocou voskovala s nimi kraslice pre kúpačov. Záujem o zhotovovanie prejavili aj rodičia, a tak každý rok spoločne pripravovali výstavku detských kraslíc. Keď na podnet svojich blízkych navštívila ÚĽUV a jeho výtvarníčku Janku Menkynovú, ktorá mala na starosti kraslice, získala množstvo cenných rád a začala spoluprácu, ktorá pretrvala dlhé roky. Svoje vedomosti i praktické zručnosti si prehlbovala aj na častých stretnutiach v Malej a vo Veľkej Čause s krasličiarkami pani Gatialovou, Helenou Kohútovou a Gabrielou Matiaškovou a v Prievidzi s pani Vlčkovou, od ktorej sa naučila technike vyškrabovania a perforovania. Postupne si osvojila aj techniku oblepovania slamou. Všetky tieto techniky ovládala precízne a tvorivo a ochotne zaúčala aj nových záujemcov o výrobu. Jej kraslice každoročne zdobili veľkonočné trhy na námestí v Prievidzi i na iných miestach Slovenska.
Roku 2004 jej bol udelený titul majsterky ľudovej umeleckej výroby.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV