Valterová Anna

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 1994

Valterová Anna

Aktívny od 1994
Remeselná skupina
drotárstvo, výroba kraslíc
Aktivity výrobcu
výroba kraslíc, drotárstvo
Materiál
kov, škrupina
Pôsobisko
Bratislava, Bratislavský kraj
Viac o výrobcovi

Výrobou kraslíc sa venuje od roku 1994. Začínala reprodukovaním tradičných odrôtovaných kraslíc zo zbierok ÚĽUV-u. Neskôr rozširovala tvorbu o nové techniky opletania, nové vzory a varianty.Kraslice zdobené vyškrabávaním a oblepovaním slamou začala vytvárať v 90. rokoch minulého storočia počas materskej dovolenky. Sprvoti pre vlastné potešenie, neskôr na základe odporúčaní priateľov zašla do ÚĽUV-u a napokon sa jej srdcovou záležitosťou stalo drôtovanie. V začiatkoch jej množstvom cenných rád pomohla vtedajšia hlavná výtvarníčka ÚĽUV-u Janka Menkynová, ktorá jej tiež navrhla, či by ju nelákalo skúsiť vajíčka opletané drôtom, keďže vyškrabovaniu a oblepovaniu sa v tých časoch venovalo viacero výrobkýň. Krátko jej opísala princíp šitej čipky, ktorá sa využíva na opletanie vajíčok drôtom – a Annu Valterovú táto technika zaujala natoľko, že v nej zatúžila zdokonaľovať sa ďalej, až svoj koníček napokon povýšila na slobodné povolanie.
Výduvky natiera anilínovými alebo textilnými farbami, ktoré na rozdiel od prírodných farieb z rastlín na svetle tak ľahko nevyblednú. Voskom uzavrie dierky na koncoch vajca a môže začať s opletaním drôtom po riadkoch do kruhu. Používa repliky vzorov známych z konca 19. storočia (šiškový, diagonálny, srdiečkový, retiazkový, dvojitý diagonálny či pavúčikový). S výrobou kraslíc začína počas vianočných sviatkov, aby boli pripravené na predaj na Veľkú noc. Spravidla používa mäkký včelársky drôt, ktorý sa ľahko tvaruje. Okrem slepačích opletá niekedy aj husacie a pštrosie vajcia.
Pri zdokonaľovaní techniky šitej čipky, ktorú používala na opletanie vajíčok, jej zišlo na um preniesť niektoré drotárske vzory a techniky do šperku. Tak sa zrodila jej šperkárska tvorba, ktorej sa venuje po zvyšok roka, od Veľkej noci do Vianoc. Často pri nej využíva aj vzory typické pre iné materiály, vychádzajúc z ich prirodzených vlastností a možností spracovania. K najobľúbenejším tvarom radí šperk zložený zo štvorcov, ktorý sa robil pri pletení zo slamy, a rada sa inšpiruje aj vzormi z výšiviek či košíkov. No vždy je pre ňu prvoradá inšpirácia, nie kopírovanie. Na šperky najradšej používa postriebrený drôt, ktorý sa dobre tvaruje. Pri zhotovovaní šperkov pre ÚĽUV kladie dôraz na použitie tradičného materiálu alebo tradičnej techniky či tvaru, pri voľnej tvorbe povoľuje uzdu svojej fantázii viac. Meradlom kvality pri každom výrobku je pre ňu jej vlastná spokojnosť. Popri krasliciach dnes opletá aj fľaše či kamienky, okrem šperkov zhotovuje aj drobné suvenírové predmety či závesné ozdoby.
Pravidelne sa zúčastňuje podujatí, ktoré ÚĽUV organizuje, a svoje výrobky prezentuje aj na ďalších kultúrnych podujatiach doma i v zahraničí. Za tvorbu odrôtovaných kraslíc bola roku 2004 ocenená titulom majsterky ľudovej umeleckej výroby. Je členkou drotárskeho klubu Džarek, ktorý pôsobí pri ÚĽUV-e a združuje tvorcov využívajúcich tradičné i súčasné drotárske techniky.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV