Puojdeme

Puojdeme

Redakcia

Michaela Bednárová, mladá absolventka ateliéru voľnej textilnej tvorby, v roku 2008 založila dizajnérsku značku Puojd. V rámci nej navrhuje textilné dezény, odevy, odevné i interiérové doplnky. Momentálne sa prezentuje na výstave Fabricated by Puojd v Slovenskom inštitúte vo Viedni.

Svoj vstup do dizajnérskej praxe absolvovala odvážnym spôsobom. Emblémom jej tvorby sa stáva slovenský štátny znak – jeho štylizácia, redukcia a multiplikácia vo forme textilnej potlače. So znakom pracovala ako s bežným vizuálnym motívom, s nadhľadom a bez pátosu, zoskupujúc ho do formy dezénov alebo kompozícií. Autorka vo svojej tvorbe hľadá neošúchanú, nepatetickú, sebavedomú a vizuálne invenčnú formu prezentácie Slovenska. Od štátneho znaku neskôr prechádza k ďalším prvkom viac či menej evokujúcim domáce prostredie.

Jej doménou je autorská potlač, ale venuje sa aj navrhovaniu odevov. Preferuje jednoduché, nekomplikované strihy a pre užívateľa priateľské materiály, prevažujú u nej streetwarový štýl, jej veci sú mierené na denné nosenie.

Základ predstavenej kolekcie tvorili tkaniny s potlačou a následne konkrétne produkty z nich vyrobené – šaty, legíny, obaly na notebooky, kravaty, sedacie vaky atď.

Produkty značky Puojd sú nadčasové, charakterizuje ich funkčnosť a účelnosť, čím vzniká príjemné prepojenie medzi sviežim výtvarným prevedením a spotrebnou funkciou dizajnu. Tým je autorkina tvorba neustále živá a atraktívna pre širší okruh zákazníkov a zároveň predstavuje odraz súčasnej kultúry mladého človeka.

ÚĽUV