Schmuck 2013

Schmuck 2013

Jana Machatová

Už 65 rokov organizuje Komora remeselníkov pre Mníchov a Horné Bavorsko na pôde Medzinárodného veľtrhu remesiel v Mníchove prehliadku šperkárskeho umenia Schmuck. Rokmi sa z neho stal sviatok, miesto stretnutí výtvarníkov, galeristov, kurátorov a zberateľov. Z veľtržných priestorov šperk postupne expandoval do celého mesta. Výtvarníci otvárajú svoje ateliéry verejnosti, prenajímajú si výklady, vystavujú v galériách, kluboch, kultúrnych centrách.

Pozornosť šperkárskej verejnosti každý rok púta aj cena Herberta Hoffmanna – v roku 2013 v nej súťažilo 595 autorov z celého sveta, na výstavu sa dostali práce od 57 z nich. Výber bol tentoraz zverený švajčiarskemu šperkárovi Bernhardovi Schobingerovi, známemu svojimi provokatívnymi a nekonvenčnými dielami. Zo Slovenska bola do vystaveného výberu nominovaná Andrea Ďurianová.

Výstava Schmuck je prehliadkou toho najnovšieho a snáď i najlepšieho, čo sa v svetovom šperku práve deje a navzdory subjektivite výberu ukazuje súčasné tendencie. Už niekoľko rokov tu vidieť odklon od tradičných materiálov a techník, obľubu používania dreva, určujúcim znakom sa stáva dekoratívnosť. Hranice bižutérie, dizajnu, dobrého remesla a autorského šperku sa začínajú znejasňovať, vytráca sa autorský prístup, ťažšie sa identifikuje rukopis autorov.

ÚĽUV