Modrotisk Danzinger

Modrotisk Danzinger

Eva Ševčíková

Jednou z dvoch moravských dielní, v ktorých udržujú tradíciu farbenia plátna technikou modrotlače až do dnešných dní, je dielňa rodiny Danzingerových v Olešnici na Morave. Do jej činnosti je zapojená celá rodina. Dnes už je to 5. generácia Danzingerových od svojho vzniku.

Od roku 1956 spolupracovala dielňa s ÚLUV-om a fungovala tak až do roku 1991. Po rozpade ÚLUV-u v Českej republike začali – tak ako ich predkovia – viesť firmu sami. Najväčším problémom bolo nájsť odbyt, preto chodili s predajom na jarmoky, rozbehli spoluprácu s firmou Dřevěné hračky v Prahe (dnes Český národní podnik – Manufaktura), ktorá od nich odoberala časť produkcie. Sortiment dielne sa neustále rozširuje, na základe vlastných nápadov i na základe inšpirácie zákazníkov. Sprievodné aktivity dielne zahŕňajú sprevádzanie dielňou, spoluprácu so školami i vlastnú kaviareň.

Tovar dodávajú do drobných obchodov s ručne vyrábanými výrobkami, tlačia metráže na kroje pre rôzne folklórne súbory, zúčastňujú sa remeselných jarmokov.

ÚĽUV