Stále doma a na cestách

Stále doma a na cestách

Kateřina Nora Nováková

Univerzitná galéria v Jablonci nad Nisou (Česká republika) už niekoľko rokov prezentuje nielen práce študentov odboru interiérový a odevný doplnok z katedry textilného návrhárstva, ale v rámci spolupráce sa snaží prezentovať i práce pedagogických osobností a ich študentov z celej strednej Európy, ktorí sa zaoberajú textilom, šperkom či sklenenou plastikou. V rámci tohto výstavného programu sem boli pozvané i dve slovenské výtvarníčky – Blanka Cepková a Mária Fulková.

Blanka Cepková (1966) ojedinelým spôsobom prepája svet textilnej tvorby so svetom šperku. Venuje sa tvorbe objektov, ktoré vznikajú zošívaním jednotlivých nití či prírodných vlákien do plastických útvarov. Touto technikou, podobnou starej tradičnej technike výroby slamených košíkov, dokázala autorka vytvoriť relatívne veľké trojrozmerné objekty, pripomínajúce rôzne stavby, časti rastlín, včelie úle či ďalšie inšpirácie prírodou. Túto techniku využila i na vytvorenie pozoruhodnej kolekcie šperkov.

Tvorba Márie Fulkovej (1962) má celkom iný charakter. Ten pramení nielen z jej dlhoročnej praxe návrhárky divadelných kostýmov, ale tiež z celkom odlišného životného štýlu (pedagogicky pôsobí na dvoch vysokých školách súbežne – na Slovensku a v Čechách). Autorka sa vo svojej tvorbe už vlastne nezaoberá textilom. Jej grafické práce – kresby ceruzkou alebo ceruzkou dokresľované koláže z notových papierov – vyjadrujú svojím geometrickým rytmizovaným usporiadaním čiar neustály pohyb. Ide o záznamy konkrétnej krajiny a ľudí, ktoré si načrtáva i s osobnými poznámkami o konkrétnom mieste či dátume. Jej tvorba je záznamom náhlivého života, vnemov z ciest a náhodných stretnutí.

ÚĽUV