Textilná miniatúra 2009 ZOOM

Textilná miniatúra 2009 ZOOM

Adriena Pekárová

Od konca júna hostila Bratislava v tomto roku už druhú medzinárodnú výstavu, ktorá umožnila spoznať vynikajúce osobnosti súčasného textilu prostredníctvom rozmermi skromnej, ale výtvarne i technicky náročnej tvorby. 11. ročník výstavy textilnej miniatúry v kurátorskej koncepcii akad. mal. Silvie Fedorovej dostal Bratislavu definitívne na mapu medzinárodne akceptovaných podujatí, čo dokazuje účasť známych umelkýň z rôznych krajín sveta.
Téma tohto ročníka – Zoom – sa ukázal ako obsažný pojem, ktorý inšpiroval k stvárneniu v rôznych textilných technikách a materiáloch textilného charakteru a experimentom s materiálmi, ktoré sa nepriamo na určité vlastnosti textilu odvolávajú (papier a ľudské vlasy, drôt, perforovaná kovová platňa, plasty, drevo…). Zoom – uhol pohľadu dovnútra pomáha odhaľovať nové detaily a štruktúry alebo sľubuje tajomstvo, mení mierky vecí a perspektívu, skresľuje i mätie zmysly…
Cenou poroty v profesionálnej kategórii bola ocenená Yuka Kawai. Umelkyňa pochádza z Tokia, kde v súčasnosti žije a pôsobí na Tama Art University, ale často vystavuje v Európe. V študentskej kategórii získal cenu poroty Martin Vanko, študent VŠVU v Bratislave. Cenu Slovenského združenia textilných výtvarníkov TXT získala Holanďanka Marian Biljenga.

ÚĽUV