Slovenská deva 21. storočia

Slovenská deva 21. storočia

Eva Čavojcová

Unikátne prepojenie tradičného ľudového odevu a dnešnej modernej línie návrhov (nielen) svadobných šiat sa skrýva v tvorbe Milady Sabolovej z Prešova. Žije v Leviciach a je mamou na plný úväzok. Vyštudovala odbor konštrukcia odevov na Strednej priemyselnej škole strojníckej v Prešove, no spočiatku v jej živote bol na prvom mieste ľudový tanec.

S ľudovou tvorbou a s ručnou prácou ako takou Milada vyrastala. Od bytových doplnkov, hračiek a šperkov prešla až k odevom – či už sa jedná o svadobné, spoločenské, tanečné šaty alebo o šaty na bežné nosenie. Inšpiráciou je jej život a ľudia, ktorí sa určitým spôsobom zapísali do jej spomienok.

Má kladný vzťah k experimentovaniu a stále sa snaží vytvoriť čosi nové. Veľmi rafinovane využíva tradičné slovenské ľudové vzory, farebnosť, materiály, ako napríklad ľan, tiež ručnú výzdobu šiat. Jej tvorba je skutočne rôznorodá a na výsledku si dáva veľmi záležať. Svojimi šatami rozpráva aj bez slov. Citlivé vnímanie materiálov a jeho správne kombinovanie je jednou z Miladiných predností. Ľahkosť hodvábu, prísna línia saténu či hravosť tylu je len ukážka toho, čo možno nájsť v jej kolekciách.

Bola dvakrát finalistkou súťaže Arcolor v Prahe, má titulované Naj svadobné šaty 2013 z Nitry, zúčastňuje sa projektov súťaže krásy, úspešne vystavuje fotografie svojich kolekcií.

ÚĽUV