Podujatia ÚĽUV

Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.

Aktuálne podujatia


Počet výsledkov: 5

V krajine remesiel 2023

V krajine remesiel 2023
Výstavy
Aby sa tradičné remeslá nevytrácali z našich životov, ÚĽUV kráča cestou ich zachovania pre ďalšie generácie. Aj preto sa koncom novembra 2022 po deviaty raz otvorili brány „krajiny remesiel“ pre 8 až 16-ročné deti a mládež naprieč Slovenskom. Mnohí zruční učni a tovariši vstúpili do nej opakovane, ďalší sa nechali viesť svojimi majstrami a zaslali súťažné práce po prvýkrát.
Galéria ÚĽUV Košice
07.12.2023 - 16.02.2024

Kyjatické inšpirácie

Kyjatické inšpirácie
Výstavy
Drevené výrobky z obce Kyjatice najvýraznejšie reprezentuje kyjatická hračka, hoci jej obyvatelia už na počiatku 19. storočia vyrábali z bukového dreva predovšetkým nábytok a hračka bola len doplnkovým sortimentom. Obe sú vizuálne charakteristické rytým geometrickým a lineárnym dekórom.
Múzeum Prvého slovenského gymnázia
07.12.2023 - 08.01.2024

Línie v tvorbe Jany Majerskej

Línie v tvorbe Jany Majerskej
Výstavy
Láska k lipovému drevu sa nesie celou tvorbou rezbárky a majsterky ĽUV Jany Majerskej. Jeho vôňa ju fascinovala od útleho detstva, ktoré strávila v rezbárskej dielni po boku svojho otca. Pod jej rukami vznikajú figúrky zvierat, vianočné ozdoby, koníky, figurálne plastiky, črpáky a črpačky, dienka, piesty, zrkadlá či otváracie betlehemy menších i väčších rozmerov.
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
16.11.2023 - 29.02.2024

remeslo x dizajn = <3

remeslo x dizajn = <3
Výstavy
Vŕbové prútie, koža, sklo, keramika a textil sú prírodné materiály, ktorými sa v nastávajúcich troch mesiacoch zaplnia priestory Dizajn štúdia ÚĽUV. Návštevníci výstavy budú mať možnosť obdivovať prepojenia remesla a dizajnu vo výsledkoch tvorivých dielní a spoluprác študentov dizajnu Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a majstrov remeselníkov zo Slovenska a z Čiech.
Dizajn štúdio ÚĽUV
13.09.2023 - 10.12.2023

Tradícia netradične: Prírodné pletivá

Tradícia netradične: Prírodné pletivá
Výstavy
V roku 2023 predstavuje ÚĽUV vo svojich celoročných aktivitách prírodné pletivá zastúpené v tradičnom i súčasnom remesle a dizajne. Ambíciou novej výstavy v bratislavskej Galérii ÚĽUV, ktorá pokračuje vo výstavnom cykle Tradícia netradične, je ukázať návštevníkom rôznorodosť a funkcionalitu diel majstrov výrobcov, dizajnérov i študentov.
Galéria ÚĽUV Bratislava
19.04.2023 - 12.01.2024
ÚĽUV