Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.
V línii tohtoročnej ústrednej témy ÚĽUV-u, ktorou je materiál drevo, pokračujeme vo zviditeľňovaní a v širokom spektre ukážok jeho výnimočnosti aj výstavou Drevené koníky v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Košiciach. Dizajnér a pedagóg Tibor Uhrín prostredníctvom nej predstavuje projekt, v ktorom oživuje svoju hračkársku minulosť.
Výstava INOVAŤ v Dizajn štúdiu ÚĽUV je druhou samostatnou prezentáciou študentov, pedagógov a absolventov ateliéru Inovácia, ktorý existuje od roku 2005 a funguje v rámci Katedry dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach (Fakulta umení TUKE). Výstava zaznamenáva dianie v ateliéri v období rokov 2013 až 2022 s dôrazom na najnovšiu tvorbu.
Drevo si ako výnimočný prírodný materiál zasluhuje našu pozornosť aj v súčasnosti. Preto mu v tomto roku vzdávame hold sériou výstav, ktorými návštevníkov očarí a zasiahne hlboko vo vnímaní svojej nezameniteľnej krásy. V poradí tretím prezentačným počinom v téme DREVO je predajná výstava dizajnéra a sochára Stanislava Koreňa.
Výstava Tradícia v dizajne, Maďarské múzeum ľudového úžitkového umenia/Magyar Népi Iparművészeti Múzeum, Fő u 6, 1011 Budapesť – výstava piatich textilných a odevných dizajnérov s podtitulom Súčasný odev so všitou tradíciou tu bude prebiehať vzhľadom na úsporné opatrenia v termíne od 16. septembra do 9. novembra 2022.
Dizajn štúdio ÚĽUV ponúka priestor začínajúcim i renomovaným dizajnérom, remeselníkom či výtvarníkom tvoriacim v rôznych oblastiach autorského dizajnu. Tento raz je v hľadáčiku tvorba z dielní študentov a absolventov autorského šperku v širokej škále foriem i materiálov ako napr. kov, zrkadlo, sklo, smalt, plast, textil, pierka, vlasy či micelárne huby, spracované rôznymi technikami.
Vystavujúci autori Marcel Holubec W., Martin Hrča, Mišena Juhász, Ľubica Poncik a Henrieta Tholt vychádzajú vo svojej tvorbe z lokálnej tradície, oživujú tradičné remeslá ako je plisovanie, tkáčstvo, pletiarstvo, makramé, výšivkárstvo či modrotlač. Okrem textilných techník a materiálov ich oslovuje aj tradičná architektúra, habánska majolika či diela významných osobností slovenskej kultúry.
Dve polohy textilu, ktoré reflektujú toto médium v jeho diametrálne rozdielnych možnostiach. Aj takto by sme mohli v skratke priblížiť obsah výstavy v Dizajn štúdiu ÚĽUV. Svoju tvorbu tu prezentujú dve absolventky Ateliéru textilnej tvorby v priestore VŠVU v Bratislave.
Drevo si ako výnimočný prírodný materiál zasluhuje našu pozornosť aj v súčasnosti. Preto mu v tomto roku vzdávame hold sériou výstav, ktorými návštevníkov očarí a zasiahne hlboko vo vnímaní jeho nezameniteľnej krásy.
Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice v spolupráci so Školou umeleckého priemyslu v Košiciach pripravili výstavu s názvom “Výstava v modrom”. Určená je všetkým návštevníkom, ktorí sa zaujímajú o moderný dizajn inšpirovaný tradičným remeslom. Študenti odboru propagačné výtvarníctvo prostredníctvom nej prezentujú práce, ktoré sú výstupmi ich ročníkového projektu.
Súťaž „V krajine remesiel“ poskytuje priestor rozvoju zručností, tvorivosti a fantázie detí a mládeže vo veku 8 až 18 rokov, ktorí majú záujem prostredníctvom tradičných ľudových remesiel vyjadriť svoje umelecké cítenie a výtvarnú kreativitu.
Prvá časť nového výstavného cyklu ÚĽUV-u Tradícia netradične predstavuje fenomén drevo v súvislostiach, v akých ho nepoznáte. Dizajn od muzeálnych zbierok cez súčasnú tvorbu s pohľadom do budúcnosti.
ÚĽUV v spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave otvára výstavu s názvom Identita.sk. Prezentuje tradície našej materiálnej kultúry a prostredníctvom ilustrovaných príkladov zároveň rôzne prístupy a kreatívne stratégie, ktorými sa regionálne prvky môžu transformovať alebo adaptovať do súčasného života.
Súťaž „V krajine remesiel“ poskytuje priestor rozvoju zručností, tvorivosti a fantázie detí a mládeže vo veku 8 až 18 rokov, ktorí majú záujem prostredníctvom tradičných ľudových remesiel vyjadriť svoje umelecké cítenie a výtvarnú kreativitu.
Výstava Majstri hudobných nástrojov prichádza do Košíc. Je prehliadkou majstrovských diel slovenských výrobcov ľudových hudobných nástrojov. Návštevníci sa budú môcť zoznámiť s ľudovou hudobnou kultúrou Slovenska prostredníctvom predmetov zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a SNM – Hudobného múzea.
Profilová výstava prác tkáčky z Kostoľan nad Hornádom Majsterky ĽUV Márie Tomisovej v Galérii ÚĽUV Košice. Srdečne vás pozývame na výnimočnú výstavu pri príležitosti životného jubilea majsterky ľudovej umeleckej výroby Márie Tomisovej.
Výstava Majstri ľudovej umeleckej výroby za roky 2019 a 2020 návštevníkom predstavuje ukážku tvorby jedenástich výrobcov, ktorí získali tituly majstrov ľudovej umeleckej výroby za roky 2019 a 2020.