Línie v tvorbe Jany Majerskej

Línie v tvorbe Jany Majerskej
Termín
utorok – sobota, 16.11.2023 - 29.02.2024, 9.00 – 17.00 hod.
Miesto
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
Adresa
Tatranská Lomnica 14036
Zobraziť na mape
Vstup
voľný

Láska k lipovému drevu sa nesie celou tvorbou rezbárky a majsterky ĽUV Jany Majerskej. Jeho vôňa ju fascinovala od útleho detstva, ktoré strávila v rezbárskej dielni po boku svojho otca. Pod jej rukami vznikajú figúrky zvierat, vianočné ozdoby, koníky, figurálne plastiky, črpáky a črpačky, dienka, piesty, zrkadlá či otváracie betlehemy menších i väčších rozmerov. Rezbárstvu sa venuje desaťročia a jej dielo je prejavom neutíchajúcej tvorivosti. V Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici sa od 16. novembra 2023 do 29. februára 2024 uskutoční predajná výstava jej diel, ktoré potvrdzujú, že drevorezba má v sortimente ÚĽUV-u výrazné postavenie.

Názov výstavy: Línie v tvorbe Jany Majerskej
Miesto: Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica 14036, 059 60 Tatranská Lomnica
Trvanie predajnej výstavy:
16. 11. 2023 – 29. 2. 2024
Otváracie hodiny: utorok až sobota od 9.00 do 17.00 hod.

Obklopená drevom vyrastala rezbárka Jana Majerská prakticky odmalička. Vďaka svojmu otcovi Júliusovi Katinovi, takisto rezbárovi, získala nadšenie pre prácu s týmto materiálom. Svojimi ranými vyrezávanými výtvormi zdobenými ornamentom obdarúvala najmä rodinu a kamarátov v škole. Túžba po remeselnej tvorbe sa u nej naplno prejavila v dospelosti. Spočiatku sa venovala výrobe drevených výrobkov z portfólia svojho otca – jej tvorba zahŕňala drobné zoomorfné plastiky, betlehemy a črpáky z prostredia stredného Slovenska, odkiaľ pochádza a kde pôsobí aj dnes. Ako majsterka drevorezby spomína: „Pravidelné návštevy salaša, pitie žinčice z črpáka, ktorý patril otcovi, ma rýchlo podnietili vyrobiť si vlastný. Tak začali vznikať na rúčkach črpákov plastiky s motívmi pastierov, bačov pri práci a ovečiek – patria k mojim najobľúbenejším výrobkom z detstva. Na nich sa najlepšie nacvičovala rezba polkruhovým dlátkom.“ Otcovmu vzoru zostala verná pri istom type ovečiek a betlehemov, čo potvrdzuje slovami: „Napríklad ovečka bude vždy bezo zmien – ostane pre mňa otcovou.“ V ostatnom sa odpútala a postupne si vytvorila vlastný štýl.

Ďalšie tvorivé smerovanie Jany Majerskej ovplyvnilo stretnutie s výtvarníčkou ÚĽUV-u Janou Menkynovou, ktorá ju posmelila k obohateniu škály ornamentálneho zdobenia a použitiu farby pri povrchovej úprave výrobkov. Pri nich dovtedy zachovávala výlučne prírodnú farebnosť dreva.

Diela rezbárky Jany Majerskej z Novej Bane-Bukoviny majú vysokú umeleckoremeselnú úroveň. Tvorí prevažne z lipového dreva, ktoré sa snaží zabezpečovať si svojpomocne. Na výrobkoch po vypílení základného tvaru ďalej postupuje rezbárskymi technikami za pomoci dlát rôznych profilov a veľkostí. Vybrané kusy dekoruje farebným náterom a linkorezom. S obľubou využíva zjednodušený kyjatický vzor, ktorý farebne variuje. Svoje výrobky na záver povrchovo chráni ľanovým olejom alebo náterom z včelieho vosku. V jej súčasnom sortimente sú zastúpené figurálne plastiky, vyrezávané figúrky zvierat, úžitkové predmety, drobné vianočné ozdoby a otváracie betlehemy. Zväčšenina takéhoto betlehema našla miesto aj na Hlavnom námestí v Bratislave, kde každoročne púta pozornosť ako súčasť vianočnej dekorácie.

Jana Majerská je aktívna aj ako lektorka rezbárskych kurzov pre deti i dospelých v regionálnych centrách remesiel ÚĽUV. Svoju tvorbu veľmi rada prezentuje na významných podujatiach, akými sú Dni majstrov ÚĽUV v Bratislave či Folklórny festival Východná. Je držiteľkou značky Regionálny produkt Pohronie. V roku 2020 získala v oblasti rezbárskej tvorby titul majsterky ľudovej umeleckej výroby, ktorý udeľuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Dôkazom, že svoju tvorbu rozvíja v duchu súčasnej estetiky, je uznanie v súťaži Kruhy na vode 2022 za kolekciu drevených skladacích postavičiek.

Sprievodné podujatia

Galéria podujatia

Ďalšie podujatia

Prázdniny s remeslom
Iné novinky
Prázdniny s remeslom
RCR ÚĽUV
11.04.2024 - 23.08.2024
Kresba v priestore
Výstavy
Kresba v priestore
Dizajn štúdio ÚĽUV
14.03.2024 - 31.05.2024
KERAMIKA – predajná výstava diel majstra ĽUV Františka Hubeka
Výstavy
KERAMIKA – predajná výstava diel majstra ĽUV Františka Hubeka
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
27.04.2024 - 26.06.2024
Ľanovo nanovo
Výstavy
Ľanovo nanovo
RCR ÚĽUV Košice
18.05.2024 - 28.06.2024
ÚĽUV