Bandúr Peter

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 1980

Bandúr Peter

Aktívny od 1980
Remeselná skupina
stolárstvo, tokárstvo, výroba ľudových hračiek
Aktivity výrobcu
Materiál
drevo
Pôsobisko
Žilina, Žilinský kraj
Viac o výrobcovi

Ešte ako chlapci v Divine si spolu s bratmi Vincentom a Ľubomírom vyrábali z dreva vlastné hračky – autá, žeriavy, zbrane a kadečo iné, a nielen pre seba, ale i pre kamarátov. A odvtedy tento materiál neopustili. Roku 1980 začína spoluprácu s ÚĽUV-om a jeho výtvarníčkou Jankou Menyknovou brat Ľubomír a výsledkom je veľmi úspešná kolekcia drevených hračiek – zvieratiek a chalúpok – známa pod názvom Výjavy z dedinského života. Roku 1987 sa pripája aj Peter, vyučený stolár, ktorý sa však remeslu nevenoval profesionálne, živilo ho povolanie vodiča v odevnej firme. Pre ÚĽUV pracoval popri zamestnaní, no keď odevná firma roku 1997 zanikla, začal sa tradičnej výrobe z dreva venovať naplno. Popri hračkách (jarmočné stánky, sedliacke dvory, dedinské domčeky) rozšíril svoj sortiment o úžitkové predmety a šperky, ako napr. šperkovnice, hrebene, prívesky. V súčasnosti sústredí pozornosť najmä na šperky, ku ktorým pribudli náušnice a náramky, ako aj drobné suvenírové predmety, ktoré idú podľa jeho slov najlepšie na odbyt. Verný ostáva aj hračkám (miniatúrny nábytok pre dievčatá i chlapcov, vozíky s koníkom), no keď porovnáva záujem ľudí o ne so záujmom v 80. rokoch, netešia sa už takej veľkej obľube.
Na výrobu úžitkových predmetov a šperkov používa drevo z ovocných stromov pre jeho farebnú rozmanitosť a trvácnosť, na výrobu hračiek zas topoľ pre jeho ľahkosť. Využiť sa snaží každý odrezok dreva, čím minimalizuje odpad. Pri povrchovej úprave myslí predovšetkým na dotyk človeka s drevom a na krásu samotného dreva – výrobky preto len voskuje. Táto jeho filozofia sa prejavuje aj v tom, že svoje výrobky špeciálne nezdobí. Uprednostňuje jednoduchosť tvarov, čisté línie a dôraz kladie skôr na kvalitu vyhotovenia. Jeho výrobky sú okrem ÚĽUV-u v ponuke viacerých predajní a stretnúť ho s nimi možno aj na viacerých remeselných jarmokoch u nás i v zahraničí. Roku 2008 mu bol udelený titul majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví výroby z dreva.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV