Dudáková Štefánia

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 1924

Dudáková Štefánia

Aktívny od 1924
Remeselná skupina
výroba kraslíc
Aktivity výrobcu
výroba kraslíc
Materiál
škrupina
Pôsobisko
Domaniža (okres Považská Bystrica), Trenčiansky kraj
Viac o výrobcovi

Rodáčka z Domaniže Štefánia Dudáková (1912) mala úspech s viacfarebnými batikovanými kraslicami už ako dievča. Vo veľkonočnom období ju vyhľadávali dievčatá i ženy, aby im ozdobila vajíčka, a keďže vyhovieť chcela všetkým, „kražlila“ dňom i nocou. Ornamentálna výzdoba kraslíc v období jej mladosti bola menej bohatá a menej zložitá, vzory boli skôr doplnkom žartovných nápisov a želaní dievčat mládencom. Nápisy sa maľovali najmä na stredné obvodové pásy s relatívne najrovnejšou plochou.
Tejto záľube sa rovnako intenzívne venovala aj v dospelosti, a navyše jej pri príprave farieb i zhotovovaním rôznych nástrojov vypomáhal manžel a postupne pri maľovaní aj dorastajúce dcéry, neskôr tiež vynikajúce maliarky kraslíc. Jej tvorba získala na intenzite i kvalite po začatí spolupráce s ÚĽUV-om, ktorý ju už roku 1962 ocenil medzi prvými titulom majsterky ľudovej umeleckej výroby. v 50. rokoch dodávala ročne 1 400 kraslíc, v 70. rokoch už 2 400.
Pri zdobení kraslíc batikovanou technikou zužitkovala bohatý ornamentálny fond jednotlivých zložiek ľudovej kultúry oblasti, z ktorej pochádzala, a ďalej ho organicky rozvíjala, prechádzajúc na stále farebnejšie vyjadrenie. Ornament i farebná skladba boli v súlade s tradíciou, no zároveň odrážali aj vklad autorky, čo dodalo krasliciam popri zvykoslovnom aj výtvarný rozmer.
V Domaniži sa kraslice batikované zmesou parafínu a včelieho vosku v pomere 1 : 1 nazývajú upísané kražlice. Zmes sa na povrch vajíčka nanáša tzv. pisarkou, jednoduchým nástrojom na princípe lievika. Kraslice Štefánie Dudákovej vynikali presnou a čistou kresbou ornamentov, motívov a kompozícií. Boli jedno- až päťfarebné, v závislosti od negatívneho alebo pozitívneho spôsobu batikovania. Pri negatívnom spôsobe (viacfarebnom) sa vajíčko ponáralo do stále sýtejšieho odtieňa farby, pri pozitívnom (dvojfarebnom) sa vosk nanášal na tmavo zafarbené vajíčko a následne sa farba odstránila kapustnicou. Farby získavala Štefánia Dudáková z rastlín a anorganických látok (železné piliny, papierové obaly, krepový papier), od 70. rokov začala popri nich používať aj anilínové farby.
V ornamentike autorsky rozvíjala základné motívy tak, aby nestratili špecifický charakter a vynikli ich svojrázne detaily. Kompozícii ornamentálnych zostáv jej kraslíc dominovala línia, ktorá určovala aj ich tvar a rytmus. Plocha vajíčka bola ornamentálnym pásom rozdelená symetricky horizontálne alebo vertikálne. Ústredná časť vzoru pri viacfarebných krasliciach bola daná zväčša najsvetlejšou farbou.
Ornamentálne prvky, motívy a kompozície, ktoré používala, možno rozčleniť na geometrické (bodky, linky, trojuholníky, štvorce, kosoštvorce, pásy, polkruhy, oblúčiky, špirály, závitnice a i.), ktoré prerastali buď do motívov poľnohospodárskeho náradia (vidly, hrable), alebo kozmogonických (slnko, hviezdice), rastlinné (lupienky, výhonky, lístky, kvietky a i.), ktoré sa spájali do motívov a kompozícií typu konvaliniek, listnáčov, caganí, hlavačí či koscelačiek, a živočíšne, ktorými vytvárala srdiečka, motýle, pavúčiky a iné motívy. Pre každý vzor mala pomenovanie, ktoré prebrali aj jej nasledovníčky.
Práve nezištné odovzdávanie svojho umenia je ďalšou charakteristikou, ktorá túto majsterku zdobí. Okrem svojich dvoch dcér a detí zo škôl, ktorým sa dlhé roky v rámci záujmovej umeleckej činnosti venovala, naučila techniku upísaných kražlíc napr. aj Soňu Belokostolskú z Považskej Bystrice, ktorá kráča v jej šľapajach aj titulom majsterky ľudovej umeleckej výroby.
(Zdroj: Prandová, E.: Batikované kraslice Štefánie Dudákovej. In: Národopisné aktuality 3/1988)

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV