Geringová Silvia

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 2007

Geringová Silvia

Aktívny od 2007
Remeselná skupina
pletiarstvo, pradiarstvo, splsťovanie, tkáčstvo
Aktivity výrobcu
splsťovanie, pletiarstvo, tkáčstvo, pradiarstvo
Materiál
vlna
Pôsobisko
Bratislava, Bratislavský kraj
Viac o výrobcovi

Vyrastala v rodine, kde sa veľa plietlo z vlny. Mama štrikovala, a keď sa objavili prvé pletacie stroje, pustil sa do výroby aj otec. V tých časoch bolo štrikovanie či háčkovanie v móde a vyučovalo sa aj v rámci predmetu ručné práce na základných školách. Silvia Geringová štrikovala vo veľkom aj v 80. rokoch, keď mala malé deti, vlnu nakupovala na Slovensku i v Maďarsku. Dokonca nadviazala spoluprácu s časopisom Dorka, v ktorom publikovala svoje návrhy, a po roku 1989 zhotovovala popri zamestnaní pulóvre pre novovznikajúce butiky. Potom však zahltilo Slovensko oblečenie dovážané zo zahraničia, nastal útlm pôvodnej výroby a ustala aj intenzita jej pletenia.
K ručnej výrobe sa opäť priklonila vďaka ÚĽUV-u, v ktorom sa po roku 2000 začali rozbiehať kurzy remesiel pre verejnosť. Absolvovala drevorezbu, podmaľbu na sklo – a práve vďaka podmaľbe sa už ako lektorka tvorivej dielne ÚĽUV-u pre deti na Folklórnom festivale Východná roku 2007 dostáva opätovne k vlne. Pri susednom stole vtedy predvádzali plstenie a táto technika Silvii Geringovej učarovala. Sama sa pustila do jej objavovania a cez workshopy v Brne a v Lomničke pri Chebe sa postupne zdokonaľovala. Pod vplyvom českých kolegýň o tri roky siahla aj po kolovrátku, ba neskôr dokonca i po krosnách a dodnes pribrala do svojho tvorivého repertoáru mnohé ďalšie textilné techniky, predovšetkým cez kurzy v ÚĽUV-e a následné vlastné štúdium problematiky.
Charakteristické je pre ňu striedanie techník. Vidí v ňom psychohygienický aspekt práce a navyše rada hľadá nové výzvy na zvládnutie. Ako však sama vraví, najlepšie sa cíti pri vlne, ktorá ju nabíja energiou a práca s ňou je veľmi čistá a pocitovo príjemná. Používa merino vlnu z Nemecka, po ktorej siahla hneď roku 2007, keď začala s plstením. Na Slovensku v tom čase nevedela nájsť porovnateľnú alternatívu, a hoci dnes sa už objavujú aj slovenskí spracovatelia vlny, stále ostáva verná nemeckému dodávateľovi. Potom, ako si začala sama spriadať vlnu, sa popri plstení vrátila aj k pleteniu ihlicami. Rada tiež tká, najčastejšie z ľanu, keď priadzu si objednáva z Tatraľanu Kežmarok i z Lotyšska (jemnejšiu), pričom sama si snová nite a za pomoci sestry aj naťahuje osnovu.
Pri textilných technikách je pre ňu zaujímavá exaktnosť práce, často spojená s rozpočítavaním, čo je blízke jej civilnému zamestnaniu ekonómky, keď vyštudovala ekonomicko-matematické výpočty na Fakulte riadenia Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. Nápady nosí v hlave a nachádza ich poľahky vo veciach okolo seba. Inšpirácie sú vôbec hnacím motorom jej tvorby – túžba zrealizovať ich, potešenie z ich zhmotnenia. Návrhy si nemaľuje, nerozkresľuje, ani farebnosť, ani rozmery. Podrobnosti si zaznačí, až keď daný výrobok vytvorí. A následne pri jeho opätovnom zhotovovaní hľadá ďalej, čo pri danej technike či výrobku možno vylepšiť.
Jej vzťah k tradícii ako typického bratislavského dieťaťa sa budoval prázdninovými pobytmi v dedinke Oľšavka v okrese Spišská Nová Ves, kde bol jej ujo riaditeľom jednotriedky. S miestnymi deťmi mali krásny vzťah, dennodenne pobehali po všetkých domoch v dedine, vždy jedli u niekoho iného a domov sa navracali až večer. Po letných večeroch navyše staršie dievčatá v krojoch pravidelne obchádzali so spevom celú dedinu. A u susedy, ktorú dennodenne navštevovala, boli v izbe krosná… Možno aj v týchto spomienkach by sa dali hľadať korene jej vzťahu k tradičnej kultúre, ktorú – zasadenú do módnej podstaty – svojím zápalom dnes pomáha uchovávať.
V súčasnosti pôsobí ako lektorka kurzov plstenia pre deti v bratislavskom RCR ÚĽUV, roku 2018 jej v ÚĽUV-e vyšla inštruktážna publikácia Tkané vlnené kapsy.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV