Majan Ľuboš

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV

Majan Ľuboš

Remeselná skupina
nožiarstvo, remenárstvo, šperkárstvo
Aktivity výrobcu
Materiál
drevo, kov, koža
Pôsobisko
Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj
Viac o výrobcovi

K remeslu ho ako 14-ročného chlapca doviedol bič zavesený na plote kamarátovho starého otca. Jednoduchý nástroj bez výzdoby, čisto funkčný, no zaujal ho natoľko, že si taký zatúžil zhotoviť. Keďže nepoznal nikoho, kto vyrába biče, odhodlal sa pustiť do toho sám a uplietol si jeho vernú kópiu. Čoskoro nato sa pobral na skusy do Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote i do Baníckeho múzea v Rožňave a z ich zbierkových fondov si osvojil všetko potrebné na zhotovovanie gemerských a malohontských bičov. Ako sám vraví, zručnosť mu nikdy nechýbala, stačilo mu vidieť predmet a vedel ho napodobniť. A tohto princípu sa v ľudovej umeleckej tvorbe pridŕža dodnes – nekopíruje pôvodné predlohy otrocky, ale do ich vzorovania ani funkčnosti nedodáva nič z vlastnej hlavy. Jednoducho ho baví rešpektovať staré tvary, aby sa ich krása zachovala aj pre budúce generácie.
Keď sa stal výrobou bičov zakrátko známy v okruhu svojich kamarátov, prišli prvé ponuky na ich predaj, čo mu ako 15-ročnému mladíkovi padlo vhod. A postupne vyskúšal aj ďalšie tradičné výroby – opaskov, káps, kabeliek (hoci netradičných srdiečkových tvarov, pri ich zdobení však použil tradičné vzory). Tu bolo preňho veľkým impulzom zoznámenie sa s majstrom Samuelom Švantnerom z Rimavskej Soboty, ktorý vyrábal repliky výrobkov z Gemersko-malohontského múzea. Jeho výrobky mu otvorili nepredstaviteľný svet, ktorému prepadol. Roku 1998 pridal do svojho sortimentu aj bačovské nože vylievané cínom a stal sa možno najmladším žiadateľom o spoluprácu s ÚĽUV-om v jeho histórii.
Zakrátko dosiahol vo všetkých spomínaných tradičných technikách majstrovstvo, a tak začal hľadať nové impulzy, ktoré by ho pri tvorbe napĺňali. Roku 2001 sa zoznamuje s Arpádom Bojtošom z Lučenca, výrobcom luxusných nožov zdobených rytím. Hneď v tom istom roku vyrába Ľuboš Majan svoj prvý luxusný nôž a tejto oblasti zostáva verný do dnešných dní. Pracuje technikou hĺbkovej rytiny do ocele, vytvárajúc miniatúrne plastiky. Všetky nástroje potrebné na výrobu si zhotovuje i brúsi sám. Spoločne s Arpádom Bojtošom dnes navštevujú svetové nožiarske výstavy v Miláne, Paríži, Českej republike atď.
Roku 2006 sa počas viacročného pobytu v Taliansku dostáva do učenia k zlatníkovi v meste San Severo, od ktorého po dvojročnom učení získava zlatnícky certifikát. Tu sa začína jeho uchvátenie šperkmi, zhotovuje ich podľa vlastných originálnych návrhov inšpirovaných stredomorským štýlom, štýlom art nouveau i art deco. Pri ich tvorbe používa tropické drevo dopĺňané perleťou a striebrom.
A hoci dnes v jeho tvorbe prevládajú luxusné nože (v poslednom čase začal aj s kovaním damaškovej ocele), ľudovú tvorbu nikdy neopustil. Za tie roky má zvládnuté všetky základné regionálne tvary bičov i cínom vylievaných nožov. Momentálne vyrába len na objednávku, ale pravidelne sa zúčastňuje folklórnych podujatí v regióne (Klenovská rontouka, Koliesko), ako aj Dní majstrov ÚĽUV-u v Bratislave. V roku 2022 získal ocenenie majster ľudovej umeleckej výroby v oblasti výroby bičov.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV