Orságh Miloslav

Orságh Miloslav
Už ako chlapec vedel, že sa mu nechce veľa študovať a radšej sa bude venovať remeslu. Pôvodne sa chystal ísť do učenia za rezbára alebo umeleckého stolára, no dostalo sa mu do uší, že v Majolike v Modre rozširujú keramikársku školu, a tak sa tam šiel s otcom pozrieť. A keď prvýkrát naživo uvidel, ako sa točí na hrnčiarskom kruhu, bolo rozhodnuté. Táto činnosť ho uchvátila, ani len netušil, že čosi podobné možno robiť.
Po škole ostal pracovať v Slovenskej ľudovej majolike ako kruhár a za svoju zručnosť bol ocenený na viacerých súťažiach v točení na kruhu. Roku 1996 sa rozhodol osamostatniť. Pre vyučeného hrnčiara bolo maľovanie náročnejšie, no keďže v tých časoch šla maľovaná modranská keramika na odbyt, skúšal maľovať aj on. Trápil sa však, a tak stále viac hľadal, kde by mohol viac využiť to, čo som mal skutočne v ruke, teda točenie.
Už keď odchádzal z Majoliky, niekdajšia vedúca výroby Ľudmila Focková mu odporučila, aby sa dal na kameninu, že tú u nás ešte nikto nerobí. Neskôr si overil tento materiál aj prakticky, keď pomáhal točiť svojej známej keramikárke Jane Hlinákovej. A bolo rozhodnuté – prešiel na kameninu. Prerobil si pec na vyššiu teplotu a tvary svojich výrobkov začal prispôsobovať praktickosti. Výzvou sa pre neho stala úžitkovosť tvarov, čo ľahko overuje vo vlastnej domácnosti, keďže v nej používa vlastné výrobky.
Modranská majolika nebola primárne určená na každodenné používanie pre svoju jemnosť, drobné trhlinky glazúry a následné presakovanie. Tvrdšia kamenina je bližšia aj jeho naturelu. Výrobky Miloslava Orságha charakterizuje dokonale zhotovený tvar a použitie jednofarebnej matnej glazúry smotanovej alebo zelenej farby. Sortiment orientuje na čajníky, šálky, misky rôznych veľkostí a tvarov, taniere, fľaše, vázy, hrnčeky, poháre, najnovšie aj na zapekacie misy s prímesou šamotu, aby zniesli vyššie teploty. Prvoradá pre majstra je spokojnosť ľudí s trvácnosťou a praktickosťou výrobku.
Roku 2009 získal osvedčenie o kvalifikácii majster ľudovej umeleckej výroby, ktoré udeľuje Komisia na posudzovanie odbornej spôsobilosti pracovníkov ľudovej umeleckej výroby, za zachovávanie a rozvíjanie úžitkovej výroby z kameniny ručne točenej na kruhu.