Prokopová Eva

Manufacturer
Aktívny od 2003

Prokopová Eva

Aktívny od 2003
Remeselná skupina
háčkovanie
Aktivity výrobcu
Materiál
textil
Pôsobisko
Bardejov, Prešovský kraj
Viac o výrobcovi

Po odchode do dôchodku sa začala venovať výrobe dečiek starou, dnes už skoro zabudnutou textilnou technikou spájania – zošívania či zväzovania šnúr niťami do dečiek rôznych tvarov. Na tvorbu dečiek využíva Eva Prokopová rôznu štruktúru šnúr, ktoré vyrába použitím rôznych techník háčkovania. Šnúry potom pristehuje k plátnu, na ktoré si nakreslila rozloženie motívov dečky. Jednotlivé šnúry následne spája – zošíva a zväzuje ozdobnými stehmi, podobne ako pri šitej čipke či klasickej paličkovej technike. Keďže spája už hotové šnúry, nepoužíva paličky, ale ihlu.
Touto technikou vyrábali v 18. a 19. storočí v Bardejove pazamentiersko-čipkárske (šnúrkarsko-čipkárske) výrobky, ktoré opisuje vo svojej práci o pamiatkach umenia na Šariši uhorský historik umenia, bardejovský rodák a významný zberateľ pamiatok Karol Divald. V zbierkach Šarišského múzea v Bardejove sa nachádza antipendium z Giraltoviec vyrobené v 18.storočí, ktoré je vyrobené práve touto technikou (Mešša M.: Zdobené oltárne plachty a antipendiá na Šariši XV.- XIX. stor., Pamiatky a múzeá 1/1996).

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV