Hlucháňová Alena

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV

Hlucháňová Alena

Remeselná skupina
krajčírstvo, výšivkárstvo
Aktivity výrobcu
lektorovanie, poskytovanie predmetov na výstavy, predaj, výroba, vystavovanie
Materiál
textil
Pôsobisko
Bratislava, Bratislavský kraj
Kontakt
Viac o výrobcovi

Mladosť a študentské roky prežila v Banskej Bystrici. Textilným technikám sa venovala už od detstva pod vplyvom jednak rodinného prostredia – mama šila a háčkovala, jednak vrstovníčok, keď spoločne trávievali na dvore celé dni s bábikami a šili im šaty. A v škole sa v rámci ručných prác naučila vyšívať rôznymi technikami a stehmi a doma vytvárala populárne vyšívané kuchynské nástenky. A hoci napokon vyštudovala stavebnú priemyslovku a pracovala ako stavebná technička, záľube z detstva ostala verná.
Po vydaji začala žiť v Bratislave. Roku 1990 si všimla v novinách inzerát na víkendový kurz šitia textilných bábik v ÚĽUV-e. Prihlásila sa a forma kurzu ju zaujala do tej miery, že v ÚĽUV-e sa následne zúčastnila aj mnohých ďalších kurzov textilných techník (zápästková technika, vyšívanie krivou ihlou, gatry, tkanie na krosnách, batika).
Roku 1996 dokonca začala s ÚĽUV-om spolupracovať ako vyšívačka v oddelení módnej tvorby. Svojím vkladom prispela k zhotoveniu mnohých modelov kostýmov, pelerín či blúzok. Našívala aplikácie, vyšívala hodvábom, vlnou, vyrábala šnúry z vlnenej a bavlnenej priadze, paličkovala, vyšívala obrúsky s motívom čatajských vzorov, zhotovovala ľanové a konopné tašky so šnurovaným ornamentom. Pre oddelenie krojovej výroby ÚĽUV-u zas vyšívala súčiastky tradičného odevu a spolupracovala aj s folklórnym súborom Lúčnica.
Veľmi dobrý vzťah mala s hlavnou výtvarníčkou ÚĽUV-u Jankou Menkynovou, ktorá ju roku 2003 oslovila na zhotovenie textilného koníka, ktorého model sa v ÚĽUV-e prestal vyrábať a jeho výrobu bolo potrebné obnoviť. Tu možno datovať jej príklon k výrobe textilných zvieratiek a bábik, ktorá jej prirástla k srdcu a dnes tvorí gro jej tvorivej činnosti.
Pri výrobe používa výlučne bavlnené látky bežne dostupné na trhu a rada tvorí aj z modrotlače. Dôležitá je hustota plátna, aby výrobok po naplnení dutým vláknom dobre držal tvar a nevytŕčala z neho výplň. A tiež strih, ktorý sa mnohokrát musí prispôsobiť vlastnostiam látky. Pri práci postupuje systematicky. Na tkaninu si nakreslí viacero zvieratiek či bábik, vystrihne ich v pásoch a na kruhovom ráme im vyšije očká alebo ďalšie charakteristické prvky. Až takto upravené ich vystrihuje po obvode, vyžehlí a obšije z vnútornej strany. Po prevrátení látky vypĺňa výrobok dutým vláknom a zašije otvor.
Zvieratká a bábiky vytvára aj podľa obdobia či nálady. Výrobe textilných zvieratiek a bábik sa ako samostatná výrobkyňa naplno venuje od roku 2008, pracujúc podľa vlastných návrhov, strihov a nápadov. Ako konštatuje, v dôchodkovom veku začala mať na svoju záľubu dosť času. Textil je jej život, vo voľnom čase sa venuje aj paličkovanej čipke v petržalskom klube Okolok či ďalším textilným technikám v klube Vretienko, ktorý zastrešuje Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Bratislava. V ÚĽUV-e pôsobí aj ako lektorka kurzov pre dospelých (výšivka krivou ihlou) i pre deti (Prázdniny s remeslom), učiac mladú generáciu láske k textilným technikám. A svoje znalosti odovzdáva aj v rodine, keď sa v maminých šľapajach poberajú aj dve z jej troch dcér.
Titulom majsterky ľudovej umeleckej výroby bola poctená roku 2016.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV