Majnhold Emil

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV

Majnhold Emil

Remeselná skupina
džbankárstvo, hrnčiarstvo
Aktivity výrobcu
džbánkarstvo, hrnčiarstvo
Materiál
hlina
Pôsobisko
Ľubietová, Banskobystrický kraj
Viac o výrobcovi

Do tajov hrnčiarského remesla ho zasvätil otec a vyučil sa v Slovenskej majolike v Modre, kde aj dlhší čas pracoval. V päťdesiatich rokoch 20.stor. spoluzakladal dieľňu ÚĽUV v Ľubietovej, v ktorej spolu s Júliusom Filom vyrábali v tom čase veľmi žiadané majolikové výrobky, najmä perforované taniere. Neskôr dieľňa ako výrobné družstvo vyrábala tradičnú ľubietovskú hrnčiarinu a úžitkové hrnčiarske výrobky.

Emil Majnhold bol známy svojím majstrovstvom v točení na hrnčiarskom kruhu od miniatúr až po obrovské nádoby. Venoval sa výrobe tradičných hrnčiarských výrobkov z oblasti Ľubietová ako ľudovoumelecký výrobca ÚĽUV, do ktorých vedel vdýchnuť svojský rukopis. Chýrne boli jeho hampule ako vravieval s „kukučkou“ – s tvarovaným hrdlom do tvaru vtáčika, maľované vtáčiky, farebnými engobami nanášaný geometrický, či rastlinný vzor „kukačkou“(gurguľou)s husacím brkom na engobové podklady bielej, červenohnedej, či tmavohnedej farby. Spolupracoval s viacerými výtvarníkmi na realizácii výtvarných diel, napríklad s akad. soch. Mariánom Polonským na tvorbe veľkých záhradných plastík, točených na hrnčiarskom kruhu. Dlhé roky spolupracoval s ÚĽUV-om.Emil Majnhold vychoval viacerých „učňov“, pokračovateľov v hrnčiarskom remesle, okrem svojich detí Daniely a Emila, Zdena Majera zo Strelníkov a Gusta Virága zo Slovenskej Ľupče. V roku 1959 získal osvedčenie o priznaní kvalifikácie majster ľudovej umeleckej výroby keramiky, ktoré udeľuje Komisia pre posudzovanie odbornej spôsobilosti pracovníkov ľudovej umeleckej výroby.

(Bol aktívny od roku 1937.)

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV