Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.
Kolekciu zvoncov a konopných prikrývok vytvorili súčasní majstri premenou dvoch tradičných materiálov. Zvonce boli nevyhnutnou pomôckou pri pasení dobytka. Ušľachtilý kovový materiál doplní pani Božena Adamicová kolekciou konopných prikrývok.
Slávnostné vyhlásenie víťazov piateho ročníka detskej tvorivej súťaže V krajine remesiel 2015 spojené s vernisážou hodnotených diel bude prvou udalosťou novootvoreného Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice. Široká verejnosť môže nájsť najlepšie detské remeselné práce v nových priestoroch Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice.
Najnovšia výstava v Tatranskej Lomnici predstavuje tvorbu súčasných fujaristov s dôrazom na rôznorodé techniky a výtvarné prvky ich zdobenia. Návštevníci Galérie ÚĽUV majú jedinečnú príležitosť detailne študovať dokonalé majstrovstvo ľudovej výroby.
Výstava mapuje históriu ÚĽUV-u od prvých terénnych výskumov v lokalitách výskytu tradičnej remeselnej výroby na Slovensku, cez ľudovo-umelecké výrobky so značkou „ÚĽUV“, ktoré vznikali pod vedením profesionálnych výtvarníkov pôsobiacich v ÚĽUV-e, až po súčasné ocenené práce zo súťaže Kruhy na vode.
Zo starých ľudových výjavov by sa dalo dedukovať, že valaška bola zbraňou zbojníkov a skutočne, na výstave uvidíte aj valašku Juraja Jánošíka - najslávnejšieho karpatského zbojníka, vzácny exponát zapožičaný zo zbierok Slovenského národného múzea – Historického múzea v Bratislave.
Výstava prináša exponáty z dielní súčasných majstrov ľudovej umeleckej výroby. Vybranými dielami sa verejnosti predstavia traja držitelia prestížneho majstrovského titulu: tkáčka Amália Schönová, korytár Igor Toder a Milan Jánoš, ktorý pracuje so štiepaným drevom.
Výstavu Farbené do modra – modrotlač v tradícii a móde pripravili kurátori Múzea ľudovej umeleckej výroby pôsobiaci v ÚĽUV-e. Ide o jedno z podujatí venovaných v roku 2014 výskumom a propagovaniu modrotlače na Slovensku. Popri konaní dvoch výstav ÚĽUV sa k téme uskutoční v Bratislave aj odborné kolokvium „Príbeh modrotlače v 20. a 21. storočí“.
Od 23. 9. 2014 do 17. 1. 2015 sa návštevníci Galérie ÚĽUV Tatranská Lomnica budú môcť oboznámiť s pojmami ako „bačkory“, „kolcúny“, „kapce“, „váľanky“, „pantofle“, „omice“, či „okrutky“. Spolu budú môcť vidieť viac než 30 predmetov z dokumentačných a zbierkových fondov Múzea ľudovej umeleckej výroby.
Výstava Súčasní majstri ĽUV je zameraná na interiérové doplnky z látky a kovu. Ambíciou výstavy je ponúknuť návštevníkovi niečo tradičné a zároveň nevšedné, niečo, čo už dnes v každej domácnosti len tak nenájde a popri tom predstaviť ľudí, ktorí predmetom dali tvar a ich jedinečnosť práve ručnou výrobou.
Výstava obuvi je jedinečnou prezentáciou súčiastok odevu, o ktorých sa hovorí pomerne málo. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť s pojmami ako „bačkory“, „kolcúny“, „kapce“, „váľanky“, „pantofle“, „omice“, či „okrutky“. Spolu budú môcť vidieť viac než 100 predmetov z dokumentačných a zbierkových fondov dokopy až troch rôznych múzeí
Ústredie ľudovej umeleckej výroby organizuje v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom v poradí už 4. ročník súťažnej prehliadky remeselnej tvorivosti detí a mládeže „V krajine remesiel.“ Do súťaže zaslali žiaci spolu 492 prác, z ktorých sa až 56 umiestnilo na prvých troch priečkach, prípadne získalo čestné uznanie.
Výstava Drôtené rozmary, ktorú môžete vidieť v Galérii ÚĽUV v Tatranskej Lomnici od 27. 1. 2014 do 30. 5. 2014, mapuje tú časť tvorby mladých výtvarníčok, v ktorej sa ohlasuje jedinečnosť slovenského drotárstva, ktoré sa stáva živým zdrojom inšpirácie.
Tému historického skla konzultoval Ján Kautman s etnografkou Irenou Pišútovou a historičkou umenia Jindrou Bakošovou, ktoré majú bohaté vedomosti a skúsenosti v skúmanej oblasti. Postupne tak prehlboval svoje poznatky a z radového zberateľa sa stával odborník.
Plstenie ako schopnosť spojiť vlnu a srsť sa na území Slovenska používalo najmä pri výrobe klobúkov a obuvi. Táto unikátna textilná technika, považovaná za jednu z najstarších, je v súčasnej produkcii na ústupe. Výstava predstavuje najnovšiu tvorbu autorskej dvojice bratov Ondreja a Petra Eliášovcov, ktorí úžitkovú polohu tohto materiálu neúnavne hľadajú.
Priadky, Sporofa, Džarek a Klub priateľov maľby na sklo na prvý pohľad nemusia mať veľa spoločného. Spája ich však ÚĽUV, a práve v priestoroch Galérie ÚĽUV predstavia tvorbu svojich členov, pestrú na materiály, ich spracovanie a nápaditosť.
Nórska putovná výstava tradičného remesla zavítala konečne na Slovensko. Osemnásť nórskych umelcov od 29. mája 2013 v Galérii ÚĽUV na Obchodnej ulici 64 predstavuje svoju kultúru a umenie prostredníctvom skla, keramiky a kovu.