KERAMIKA – predajná výstava diel majstra ĽUV Františka Hubeka

KERAMIKA – predajná výstava diel majstra ĽUV Františka Hubeka
Termín
utorok – sobota, 27.04.2024 - 26.06.2024, 11.00 – 17.00 hod.
Miesto
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
Adresa
Tatranská Lomnica 14036
Zobraziť na mape
Vstup
voľný

Využite možnosť vychutnať si umenie majstra ľudovej umeleckej výroby Františka Hubeka naživo. Predvádzanie hrnčiarskeho remesla sa v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici uskutoční v sobotu 22. 6. 2024 od 11.00 do 17.00 hod.
Vstup je voľný. Tešíme sa na vás!

Obľuba tradičnej keramiky nespočíva len v emocionálnej väzbe na minulosť, ktorú v ľuďoch vzbudzuje, ale i v jedinečných vlastnostiach hliny, ktoré iné materiály neposkytujú. Vizuálnu príťažlivosť a remeselnú dokonalosť nachádzame aj v rôznorodom sortimente majstra ĽUV Františka Hubeka. Predajná výstava jeho diel v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici sprostredkúva verejnosti v čase od 27. apríla do 26. júna 2024 možnosť dotknúť sa hlinenej krásy vychádzajúcej spod jeho rúk.

Názov výstavy: KERAMIKA
Miesto: Galéria a predajňa ÚĽUV, Tatranská Lomnica 14036, 059 60 Tatranská Lomnica
Trvanie predajnej výstavy:
27. 4. – 26. 6. 2024
Otváracie hodiny: utorok až sobota | 11.00 – 17.00 hod.
Kurátorka: Mária Tomová

Hlinené nádoby sprevádzali človeka od narodenia po smrť – od hračiek cez zásobnice na zrno, olej, vodu a na víno, hrnce na varenie a pečenie, formy na odlievanie kovov, stolovací riad rôznych funkcií a tvarov, kultové nádoby a plastiky či ozdoby odevu až po urny.

Rodák zo Zohora František Hubek (1963), ocenený v roku 2023 titulom majstra ľudovej umeleckej výroby, bol manuálne zručný už v detstve. Svoj čas venoval kresleniu, modelovaniu i lepeniu modelov lietadiel, čo zavážilo aj pri voľbe jeho ďalšieho štúdia. Ako štrnásťročný sa rozhodol pre učňovskú školu podniku Slovenská ľudová majolika (SĽM) v Modre. V nej jeho tvorbu najzásadnejšie ovplyvnil Július Polkoráb, niekdajší výtvarník ÚĽUV-u.

Ďalším dôležitým človekom, vďaka ktorému František Hubek hlbšie precítil čaro keramiky (konkrétne zadymovanej), bol jeho pradedo. V Zohore objavil významný archeologický nález a pri vykopávkach mal popri ňom možnosť brigádovať aj mladý František.

Po vyučení v roku 1982 začal pracovať priamo v SĽM. V džbankárskej dielni sa priučil „tvrdému remeslu“ a zautomatizoval si najmä točenie na kruhu. Jeho kolegami boli Miloslav Orságh, Ján Viglaš, Marián Liška či Drahoslav Chalány – všetko výrazné osobnosti, ktoré sa venujú majolike dodnes. Vzhľadom na intenzitu výroby v dielni si spestrovali dennú rutinu rôznymi pracovnými „výzvami“. Napríklad internou súťažou o najväčší počet vytočených výrobkov, v ktorej sa František Hubek umiestňoval medzi najlepšími.

V januári 1990 z podniku odchádza a vydáva sa na cestu samostatnej obživy, na ktorej úspešne vytrval do dnešných dní. Rokmi si vytvoril sortiment i rytmus, vďaka ktorým sa keramikou uživí.

V počiatkoch samostatného podnikania vyrábal majoliku a zadymovanú keramiku. Postupne pribral aj kameninu, šamot a posledné roky vyrába aj porcelán. Popri úžitkovom sortimente (misy, džbány, taniere, šálky, nádoby na rôzne použitie) sa venuje aj figurálnej tvorbe. Veľký dôraz kladie na výber materiálu. Používa hlinu z rokmi overených zdrojov z Čiech, Nemecka a Maďarska. Ako sám hovorí, keď je materiál kvalitný, práca mu ide od ruky, akoby písal. Za dôležité vždy považuje skúšky hliny i glazúr, ako sa správajú v symbióze, aby bolo výsledné dielo vždy najvyššej technickej kvality. Popritom však stále hľadá niečo nové – či už materiálovo, alebo tvarovo. Vnútornou motiváciou je preňho rôznorodosť a túžba líšiť sa od ostatných.

O svoje skúsenosti sa rád delí s odbornou komunitou, vediac, že každá výmena ľudí obohacuje. Neraz zohľadňuje aj požiadavky zákazníkov, vďaka čomu posúva tradičné tvaroslovie k novému výrazu. Napríklad jeho dizajnové šálky na kávu pre baristov i kaviarnikov spĺňajú hrúbkou i tvarom najprísnejšie kritériá tejto náročnej skupiny.

Galéria podujatia

Ďalšie podujatia

Metodický seminár pre pedagógov
Metodický seminár pre pedagógov
Regionálne centrum remesiel ÚĽUV
23.10.2024
Predvádzanie kolorovania reliéfnych kompozícií
Podujatia
Predvádzanie kolorovania reliéfnych kompozícií
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
26.10.2024
Polnočná záhrada
Výstavy
Polnočná záhrada
Dizajn štúdio ÚĽUV
27.09.2024 - 15.11.2024
Tradícia netradične: Prírodné pletivá
Výstavy
Tradícia netradične: Prírodné pletivá
Slovenské národné múzeum v Martine
17.05.2024 - 28.10.2024
Tradícia netradične: Ľan a konopa
Výstavy
Tradícia netradične: Ľan a konopa
Galéria ÚĽUV Bratislava
01.03.2024 - 31.10.2024
Rezbár Peter ZORIČÁK
Výstavy
Rezbár Peter ZORIČÁK
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
20.09.2024 - 07.11.2024
ÚĽUV