Výtvarná komisia

Výtvarná komisia

Výtvarná komisia je poradný orgán Ústredia ľudovej umeleckej výroby, ktorý pôsobí od vzniku organizácie. Dvakrát ročne posudzuje výtvarnú a estetickú stránku nových či inovovaných ľudovoumeleckých výrobkov a výtvarných originálov, ktoré predkladajú konzultanti úseku odborných činností ÚĽUV-u po odbornej konzultácii s výrobcami. Po schválení môže byť výrobok následne šírený v sieti predajní ÚĽUV-u. Pri neschválení komisia odporučí výrobcovi zapracovať úpravy, resp. vyrábať iný sortiment. Členmi komisie sú odborníci z oblasti etnografie, výtvarných umení a dizajnu, ktorých vymenúva generálna riaditeľka ÚĽUV-u.

Výrobcovia sú povinní pred zaslaním resp. doručením výrobkov na posúdenie do výtvarnej komisie vopred informovať konzultantov Úseku odborných činností o materiálovej a typovej stránke nového výrobku, alebo si dohodnúť osobnú konzultáciu s konzultantom pre danú materiálovú skupinu v lehote minimálne 3 týždne pred termínom zasadnutia výtvarnej komisie. Konzultanti sú oprávnení nezaradiť výrobok na prerokovanie v komisii z dôvodu nevhodných odborných parametrov výrobku. Po konzultácii s konzultantom je potrebné výrobok dodať osobne, prípadne poštou a spolu s ním aj vyplnený identifikačný list výrobku. Kritériami pri posudzovaní výrobku sú: úroveň technického spracovania, použitie prírodného materiálu, nadväznosť na tradičnú remeselnú výrobu, funkčnosť, umelecká, výtvarná a estetická stránka. Pri neschválení výrobkov sú výrobcovia povinní vyzdvihnúť si ich do 30 dní od zasadnutia komisie osobne, alebo prostredníctvom poverenej osoby na vlastné náklady.

Druhé tohtoročné zasadnutie výtvarnej komisie sa uskutoční 10. októbra 2024. Výrobky je potrebné doručiť osobne alebo zaslaním najneskôr 7 pracovných dní pred konaním zasadnutia, t. j. do 1. októbra 2024.

Identifikačný list

Členovia Výtvarnej komisie

Oľga Danglová CSc.,
etnologička, vedecká pracovníčka SAV, venuje sa problematike ľudového výtvarného prejavu

PhDr. Dáša Ferklová
etnologička, kurátorka; vedúca Oddelenia historických a etnografických zbierok v Slovenskom národnom múzeu v Martine, členka etnologickej komisie

Mgr. Katarína Hallonová
historička drotárstva, kurátorka, vedúca oddelenia drotárstva v Považskom múzeu v Žiline

Mgr. art Michal Hanula
dizajnér, pôsobí ako pedagóg ŠÚV v Ružomberku, kde vedie odbor Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov

Mgr. Viera Kleinová
kurátorka Zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry v Slovenskej národnej galérii v Bratislave

Mgr. art. Jakub Liška, MRes.
dizajnér, autor modranskej majoliky a zakladateľ spoločnosti a značky modranska

Mgr. art. Beáta Gerbócová, ArtD.
dizajnérka, pôsobí ako odborná asistentka na Katedre textilnej tvorby VŠVU v Bratislave

Mgr. Zuzana Šidlíková PhD.
odevná dizajnérka, teoretička histórie odievania, pôsobí v Múzeu ľudovej umeleckej výroby v Stupave

Mgr. art. Martin Hartiník
dizajnér, pôsobí ako pedagóg ŠUP Jozefa Vydru v Bratislave, kde vedie odbor Dizajn a tvarovanie dreva

ÚĽUV