Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.
Tento rok je pre nás vianočný čas špeciálny výberom Školy remesiel ÚĽUV do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Oslávme spoločne tradičné remeslá v našich regionálnych centrách.
Hlavné námestie v Bratislave rozžiari vianočná atmosféra. V stánku ÚĽUV stretnete od 21. 11. do 23. 12. 2024 (10.00 h - 20.00 h) majsterky a majstrov, ktorí na HLAVNÝ VIANOČNÝ TRH prinášajú svoje jedinečné remeselné výrobky.
Objavujte svoj talent v Škole remesiel ÚĽUV! Pridajte sa k nám a rozvíjajte svoje zručnosti v tradičných remeslách, ako je hrnčiarstvo, rezbárstvo, košikárstvo, drotárstvo, paličkovanie či tkanie na krosnách.
Nadčasovosť úžitkových poľných rastlín konopy a ľanu môžu obdivovať návštevníci výstavy, ktorej koncepcia je založená na spoločnom dialógu historických exponátov ľudového tradičného odevu zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby s kolekciami odevných dizajnérov.
V slovenskej expozícii medzinárodnej výstavy „Sto jasličiek vo Vatikáne“ (100 Presepi in Vaticano), ktorá sa tradične koná na Námestí sv. Petra pod Berníniho kolonádou, sa aj tento rok vynímajú remeselné diela dvoch majstrov ľudovej umeleckej výroby – betlehem z lipového dreva rezbárky Janky Majerskej a betlehem džbánkara Michala Horníka ml.
19. zasadnutie Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa koná v termíne od 2. do 7. decembra 2024 v hlavnom meste Paraguaja, Asuncióne, prinieslo Slovenskej republike historický úspech.
Škola remesiel je neoddeliteľnou súčasťou Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) – odbornej organizácie zameranej na ochranu a rozvoj tradičných remesiel, ktorá bola založená v roku 1945 a v súčasnosti je príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry SR.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby vyhlasuje 10. ročník celoslovenskej výtvarno-remeselnej súťaže pre deti a mládež, ktorej cieľom je vzbudiť záujem detí a mládeže o tradičné ľudové remeslá a posilniť u nich vedomie kultúrnej identity.
Textilná miniatúra je všeobecne akceptovateľný umelecký žáner, ktorý si za roky existencie vybudoval medzinárodné renomé. Jeho charakteristickým znakom je použitie textilu, avšak tvorcovia objavujú aj možnosti iných materiálov.
Medzinárodná súťaž dizajnu orientovaného na remeslo KRUHY NA VODE je platformou na konfrontáciu nových diel hľadajúcich inšpirácie v tradičnej umeleckej výrobe. ÚĽUV ju organizuje v dvojročných intervaloch od roku 2000.
Medovníky sú obľúbenou sladkou pochúťkou malých i veľkých naprieč stáročiami. V predajniach ÚĽUV-u tvoria súčasť sortimentu nielen medovníky zdobené cukrovou polevou, ale aj vtláčané, ukotvené vo zvykosloví minulosti.
Výstava rómskej módnej značky Romani, ktorá už 13 rokov sprostredkúva tradície Rómov z Karpatskej kotliny do celého sveta, predstaví v Galérii ÚĽUV na Mäsiarskej 52 v Košiciach ikonické kusy odevov, šperkov a doplnkov prepájajúcich tradície a kultúrne dedičstvo s modernými požiadavkami dnešného sveta.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby – štátna príspevková organizácia zriadená zákonom č. 4/1958 Zb. so sídlom Obchodná 64, 816 11 Bratislava príjme kolegu/kolegyňu na pozíciu účtovník.
Srdečne vás pozývame na komentovanú prehliadku výstavy Dizajn štúdia ÚĽUV Polnočná záhrada a prednášku kurátorky Beáty Gerbocovej, ktorá je zameraná na prezentáciu používania digitálnych postupov v textilnej tvorbe. Autorka predstaví súčasné tvorivé nástroje, vychádzajúc najmä z vlastnej výtvarnej praxe pri tvorbe digitálnych žakarových tapisérií.
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica vás pozýva na predvádzanie kolorovania reliéfnych kompozícií a stretnutie s majstrom ľudovej umeleckej výroby Petrom Zoričákom.
Pozývame vás na komentovanú prehliadku výstavy Tradícia netradične: Ľan a konopa a prednášku kurátorky Ingrid Ondrejičkovej o procese pestovania a spracovania úžitkových poľných rastlín vo štvrtok 24. 10. 2024 o 17.00 hod. v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave.
Ústrednou témou metodického seminára pre pedagógov, ktorý sa uskutočnil v stredu 23.10.2024 v bratislavskom Regionálnom centre remesiel ÚĽUV bolo nehmotné kultúrneho dedičstvo a Škola remesiel ÚĽUV ako funkčný spôsob jeho ochrany.
Na 42. zasadnutí Generálnej konferencie UNESCO v novembri 2023 bol 17. október vyhlásený za Medzinárodný deň nehmotného kultúrneho dedičstva. Pri príležitosti prvého ročníka sa štáty a organizácie pripájajú k oslavám organizovaním podujatí a aktivít na prezentáciu rozmanitosti a bohatstva živého dedičstva a na zvýšenie povedomia o dôležitosti jeho ochrany.
Dizajn štúdio ÚĽUV ponúka priestor začínajúcim i renomovaným dizajnérom, remeselníkom či výtvarníkom tvoriacim v rôznych oblastiach autorského dizajnu, ktorí sa vo svojej tvorbe inšpirujú tradičnými vzormi, materiálmi alebo technikami.
Srdečne vás pozývame na prednášky a interaktívne prezentácie spracovania žihľavy pod vedením odborných pracovníkov Centra tradičných technológií v Pŕíbore. Účastníkom predstavia techniky získavania a spracovania žihľavového vlákna.
Slovensko a jeho história, zvyky i tradície, ale najmä ľudský život sú rezbárovi Petrovi ZORIČÁKOVI inšpiráciou v tvorbe už rovné polstoročie. Priestor a uspokojenie našiel vo vedomom používaní princípov ľudového umenia s výraznými stopami vlastného rukopisu.
Ľan, konope a žihľava – prírodné vlákna opäť v centre pozornosti. Prijmite pozvanie na dvojdňové podujatie, na ktorom si určite nájdete niečo podľa svojej chuti.
Čestné tituly majster a majsterka ľudovej umeleckej výroby udeľuje ÚĽUV spoločne s Ministerstvom kultúry SR systematicky od roku 1959 remeselníkom za dosiahnutú zručnosť a umeleckú úroveň.
Prvá septembrová nedeľa sa v Banskej Bystrici ponesie v duchu osláv našich tradícií. Siedmy ročník festivalu Slovenský deň kroja, ktorý je zároveň pripomienkou Dňa ústavy Slovenskej republiky, bude patriť tradičnému odevu, hudbe, tancu a ľudovému umeniu.