Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.
Poslaním súťaže Kruhy na vode je rozvíjať dialóg o tradičných hodnotách, ich uchovávaní aj inováciách v súčasnom remesle, úžitkovom umení a dizajne. Súťaž je platformou na konfrontáciu nových diel hľadajúcich inšpirácie v tradičnej umeleckej výrobe. Výber najlepších prác prihlásených do 12. ročníka súťaže bude predstavený v Galérii G18, Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne v termíne od 12. marca do 17. apríla 2025.
19. zasadnutie Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa koná v termíne od 2. do 7. decembra 2024 v hlavnom meste Paraguaja, Asuncióne, prinieslo Slovenskej republike historický úspech.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby vyhlasuje 10. ročník celoslovenskej výtvarno-remeselnej súťaže pre deti a mládež, ktorej cieľom je vzbudiť záujem detí a mládeže o tradičné ľudové remeslá a posilniť u nich vedomie kultúrnej identity.
Klub textilných techník VRETIENKO pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Bratislave vás pozýva na výstavu prác svojich členiek vyhotovených vo viacerých textilných technikách pod názvom Premeny vlákien, ktorá sa uskutoční 26. - 27. apríla 2025 v Primaciálnom Paláci v Bratislave.
Klub paličkovanej čipky PRIADKY pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Bratislave a jeho hosť Klub paličkovanej čipky PÔVABNICA TURCA z Martina vás pozývajú na výstavu liptovskej paličkovanej čipky Pramienok krásy
Titul majster/majsterka ľudovej umeleckej výroby (ĽUV) udelil ÚĽUV po prvý raz v roku 1959. Dodnes ním bolo ocenených už 454 najvýraznejších osobností z radov ľudovoumeleckých výrobcov. Spoločenská a odborná hodnota titulu priniesla samotným výrobcom uznanie, ale aj motiváciu ich spolupútnikom či nasledovateľom.
Začiatkom tohto roku odborná komisia, ktorá posudzuje návrhy na zápisy, predložila svoje stanovisko k prvkom nominovaným do dvoch existujúcich zoznamov ministerke kultúry Slovenskej republiky, ktorá rozhodla aj o zápise programu „Titul majster/majsterka ľudovej umeleckej výroby (ĽUV)“.
ÚĽUV v roku 2024 nadviazal spoluprácu s ďalšou strednou umeleckou školou, a to Školou dizajnu – Súkromnou školou umeleckého priemyslu Bohumila Baču v Bratislave. Výstava PRESAHY prezentuje kreativitu viacerých odborov Školy dizajnu – návrhy odevov s modrotlačou vznikli v odbore odevný dizajn; logotypy na tému 80. výročia ÚĽUV-u, knihy, obaly a typografia v odbore grafický dizajn; a napokon úžitkové predmety v odbore priemyselný dizajn.
Odborníci z oblasti etnografie, výtvarných umení a dizajnu vo štvrtok 10. apríla 2025 odborne posúdia tvorbu záujemcov o spoluprácu. Výrobky je potrebné dodať najneskôr 25. marca 2025. Diela doručené po tomto termíne budú zaradené do októbrového zasadnutia výtvarnej komisie.
Veľkú noc v ÚĽUV-e oslávime remeslom! Príďte sa inšpirovať a obdivovať krásu tradičných remesiel na veľkonočných podujatiach, ktoré sa uskutočnia v Banskej Bystrici, Košiciach a v Bratislave.
Srdečne vás pozývame na metodický seminár pre pedagógov, ktorý sa uskutoční v stredu 19. 3. 2025 v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV na Dolnej 14 v Banskej Bystrici.
12. ročník súťaže dizajnu orientovaného na remeslo oslovil dizajnérov, remeselníkov a študentov z deviatich krajín, ktorí prihlásili až 238 unikátnych diel. Výstava je nielen prezentáciou najlepších prác prihlásených do súťaže KRUHY NA VODE, ale aj medzinárodným dialógom, ktorý prináša nové pohľady na dizajn a remeselnú tvorbu.
26. ročník Týždňa slovenských knižníc sa pod spoločným mottom KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH uskutoční od 3. do 9. marca 2025. Téma aktuálneho ročníka zahŕňa oblasť dizajnu knižníc a dizajnu služieb, rekonštrukcií, pohodlia v knižnici, komunitného priestoru a všetkého, čo si viete predstaviť, keď sa povie “Knižnica, priestor istoty”.
Ocenenie majster/majsterka ľudovej umeleckej výroby sa udeľuje jednotlivcom za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel v súčasnosti.
Nadčasovosť úžitkových poľných rastlín konopy a ľanu môžu obdivovať návštevníci výstavy, ktorej koncepcia je založená na spoločnom dialógu historických exponátov ľudového tradičného odevu zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby s kolekciami odevných dizajnérov.
Tento rok je pre nás vianočný čas špeciálny výberom Školy remesiel ÚĽUV do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Oslávme spoločne tradičné remeslá v našich regionálnych centrách.
V slovenskej expozícii medzinárodnej výstavy „Sto jasličiek vo Vatikáne“ (100 Presepi in Vaticano), ktorá sa tradične koná na Námestí sv. Petra pod Berníniho kolonádou, sa aj tento rok vynímajú remeselné diela dvoch majstrov ľudovej umeleckej výroby – betlehem z lipového dreva rezbárky Janky Majerskej a betlehem džbánkara Michala Horníka ml.
Textilná miniatúra je všeobecne akceptovateľný umelecký žáner, ktorý si za roky existencie vybudoval medzinárodné renomé. Jeho charakteristickým znakom je použitie textilu, avšak tvorcovia objavujú aj možnosti iných materiálov.
Hlavné námestie v Bratislave rozžiari vianočná atmosféra. V stánku ÚĽUV stretnete od 21. 11. do 23. 12. 2024 (10.00 h - 20.00 h) majsterky a majstrov, ktorí na HLAVNÝ VIANOČNÝ TRH prinášajú svoje jedinečné remeselné výrobky.