Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.
25. ročník Týždňa slovenských knižníc sa uskutoční od 4. do 10. marca 2024 pod tradičným mottom – Knižnice pre všetkých. Tohto roku Slovenská asociácia knižníc bola ešte konkrétnejšia a pridala motto: Každý je iný, spoločne sme silní.
V poradí tretia z úspešného a verejnosťou obľúbeného cyklu výstav Tradícia netradične, inštalovaných v bratislavskej Galérii ÚĽUV, približuje nadčasovosť úžitkových poľných rastlín – ľanu a konopy.
Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice v rámci dlhodobej spolupráce so Školou umeleckého priemyslu v Košiciach pri príležitosti 50. výročia jej vzniku hostí v priestoroch svojej galérie výstavu Kontakty. Je pozvánkou do sveta kreativity, kde sa tradičné techniky stretávajú s nekonvenčnými myšlienkami a vytvárajú inšpirujúcu symbiózu.
Pri príležitosti 20. výročia založenia Klubu Džarek pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Bratislave vás pozývame na výstavu DRÔT V UMENÍ. Na výstave uvidíte diela súčasných i predchádzajúcich členov klubu, trojrozmerné diela zvierat, budov ale i šperky či partu.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach – Domom remesiel pripravili reinštaláciu výstavy „Koleso, koleso, okolesilo si sa“. Výstava prezentuje tradičnú drevenú hračku a jej prieniky do dizajnu v dialógu minulosti a súčasnosti.
Východoslovenské múzeum v Košiciach – Dom remesiel
Ocenenie majster/majsterka ľudovej umeleckej výroby sa udeľuje jednotlivcom za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel v súčasnosti.
Naša vďaka za podnetnú spoluprácu v uplynulom roku patrí vám všetkým, vzácnym partnerom a priateľom ÚĽUV-u. Nech sa rok 2024 nesie v znamení zdravia, pozitívnej energie a osobného naplnenia.
Medzinárodnú súťaž Kruhy na vode organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby v pravidelných dvojročných intervaloch od roku 2000. Jej filozofia čerpá z presvedčenia, že dizajn vychádzajúci z tradičného remesla je hybnou silou inovácií pre oblasť ručnej výroby úžitkových i dekoratívnych predmetov.
Vydajte sa s nami na cestu fascinujúcim svetom prírodných pletív! Výstava je prezentáciou rôznorodosti a funkcionality diel majstrov výrobcov, dizajnérov i študentov. Prostredníctvom predmetov zo súkromných zbierok i z depozitárov múzeí vynikajú synergie medzi tými, ktorí zachovávajú pletenie z prírodných materiálov pre ďalšie generácie.
Aby sa tradičné remeslá nevytrácali z našich životov, ÚĽUV kráča cestou ich zachovania pre ďalšie generácie. Aj preto sa koncom novembra 2022 po deviaty raz otvorili brány „krajiny remesiel“ pre 8 až 16-ročné deti a mládež naprieč Slovenskom.
Drevené výrobky z obce Kyjatice najvýraznejšie reprezentuje kyjatická hračka, hoci jej obyvatelia už na počiatku 19. storočia vyrábali z bukového dreva predovšetkým nábytok a hračka bola len doplnkovým sortimentom. Obe sú vizuálne charakteristické rytým geometrickým a lineárnym dekórom.
Pozývame vás na medzinárodný festival Bratislava Design Week, ktorý sa uskutoční od 6. do 10. decembra 2023 v OD Prior na Kamennom námestí a v Mirbachovom paláci – Galérii mesta Bratislavy. V rámci podujatia navštívte aj Galériu ÚĽUV na Obchodnej 64 a Dizajn štúdio ÚĽUV na Dobrovičovej 13.
Srdečne vás pozývame na finisáž výstavy autorských kolekcií 5 textilných a odevných dizajnérov, ktorá je prehliadkou spojenia tradičných ľudových umeleckých prejavov a súčasného dizajnu.
Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice vás pozýva na online prednášku Pálka a jej využitie v remeselnej výrobe. Majsterka svojho remesla Eva Horváth na prednáške odkryje tajomstvá zberu, spracovania a výroby pálky. Zistíte, čo všetko je z nej možné zhotoviť, akým spôsobom sa s ňou pracovalo v minulosti a ako je využívaná dnes.