Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.
Dizajn štúdio ÚĽUV ponúka priestor začínajúcim i renomovaným dizajnérom, remeselníkom či výtvarníkom tvoriacim v rôznych oblastiach autorského dizajnu, ktorí sa vo svojej tvorbe inšpirujú tradičnými vzormi, materiálmi alebo technikami.
Slovensko a jeho história, zvyky i tradície, ale najmä ľudský život sú rezbárovi Petrovi ZORIČÁKOVI inšpiráciou v tvorbe už rovné polstoročie. Priestor a uspokojenie našiel vo vedomom používaní princípov ľudového umenia s výraznými stopami vlastného rukopisu.
Modrotlač je pôsobivá technika dekoratívnej potlače látky, presahujúca hranice svetadielov, ktorá na dlhé roky ovplyvnila textilný priemysel. Krajské kultúrne stredisko v Žiline v spolupráci s ÚĽUV-om pripravilo výstavu venovanú tomuto fenoménu.
Výstava sa zameriava na tradičné i netradičné technologické procesy spracovania priadneho ľanu. Expozícia s ukážkami pradenia, tkania, paličkovania, ale aj prírodného farbenia či experimentálnej tvorby z tohto rastlinného materiálu dopĺňa výstavu Tradícia netradične: Ľan a konopa inštalovanú v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave.
ÚĽUV predstavuje vo svojich celoročných aktivitách ľan, konope a žihľavu formou pútavých výstav a sprievodných podujatí. Aj v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Košice majú možnosť návštevníci spoznávať príbehy týchto tradičných prírodných materiálov.
Príroda oddávna poskytovala našim predkom materiály, pre ktoré našli bohaté uplatnenie. Okrem dreva, hliny, kameňa a čiastočne aj kovu patrili k tým najpoužívanejším i prírodné pletivá. Slovenské národné múzeum v Martine a ÚĽUV vás srdečne pozývajú na reprízu výstavy Tradícia netradične: Prírodné pletivá.
Obľuba tradičnej keramiky nespočíva len v emocionálnej väzbe na minulosť, ktorú v ľuďoch vzbudzuje, ale i v jedinečných vlastnostiach hliny, ktoré iné materiály neposkytujú.
Ľan, konopu a žihľavu približuje ÚĽUV verejnosti tento rok cez rôznorodé podujatia. Príbehy týchto unikátnych prírodných materiálov, výrazne spätých s dejinami hmotnej kultúry ľudstva, sú fascinujúce.
Prijmite naše srdečné pozvanie na výstavu klubu Priadky pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Bratislava. Koná sa v rámci Bratislavských mestských dní 2024 v dňoch 20. – 21. apríla 2024 v čase od 10.00 do 18.00 hod. v Primaciálnom paláci.
Výstava predstavuje diela tvorcov, ktorých spája hľadanie výtvarných polôh drôtu. Objekty, plastiky, úžitkové predmety či šperky sú prierezom tromi desaťročiami ich práce. Výstava je akýmsi predvojom Roka drotárstva, ktorým bude v ÚĽUV-e rok 2026.
Ateliér dizajnu Inovácia Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach poskytuje študentom priestor na výskum i riešenie dizajnérskych problémov bežného života. Regionálne centrum remesiel ÚĽUV v Košiciach spolupracuje s ateliérom, ktorého výstupy neraz presahujú aj do oblasti remesla, dlhodobo.
V poradí tretia z úspešného a verejnosťou obľúbeného cyklu výstav Tradícia netradične, inštalovaných v bratislavskej Galérii ÚĽUV, približuje nadčasovosť úžitkových poľných rastlín – ľanu a konopy.
Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice v rámci dlhodobej spolupráce so Školou umeleckého priemyslu v Košiciach pri príležitosti 50. výročia jej vzniku hostí v priestoroch svojej galérie výstavu Kontakty. Je pozvánkou do sveta kreativity, kde sa tradičné techniky stretávajú s nekonvenčnými myšlienkami a vytvárajú inšpirujúcu symbiózu.
Pri príležitosti 20. výročia založenia Klubu Džarek pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Bratislave vás pozývame na výstavu DRÔT V UMENÍ. Na výstave uvidíte diela súčasných i predchádzajúcich členov klubu, trojrozmerné diela zvierat, budov ale i šperky či partu.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach – Domom remesiel pripravili reinštaláciu výstavy „Koleso, koleso, okolesilo si sa“. Výstava prezentuje tradičnú drevenú hračku a jej prieniky do dizajnu v dialógu minulosti a súčasnosti.
Východoslovenské múzeum v Košiciach – Dom remesiel
Aby sa tradičné remeslá nevytrácali z našich životov, ÚĽUV kráča cestou ich zachovania pre ďalšie generácie. Aj preto sa koncom novembra 2022 po deviaty raz otvorili brány „krajiny remesiel“ pre 8 až 16-ročné deti a mládež naprieč Slovenskom.